Pioneers in the industry, we offer Screw Extruder such as Two Stage Extruder and Single Screw Extruder from India. The entire gamut is highly appreciated for its high performance, robust construction, technological advancements and longer service life thereby widely demanded in the market.
₹ 180000 / Unit Get Latest Price
| Capacity | 150 Kg/hr |
| Brand | Ravi Engineering Works |
| Material | Mild Steel |
| Automatic Grade | Semi-Automatic |
| Power Consumption | 16 HP |
| Phase | Three Phase |
| Voltage | 440 V |
| Frequency | 50 Hz |
| Power Source | Electric |
Backed by rich industry experience and knowledge, we are offering our clients a superior quality range of Screw Extruder. This extruder is manufactured with perfection using excellent quality raw material and latest technology in compliance with set industry standards. The offered extruder is made available in number specifications as per the information laid down by our clients. Clients can avail this extruder from us at affordable rate.
Features:
Dimensional accuracy
Easy to install
Rust proof
₹ 150000 / Unit Get Latest Price
| Production Capacity | 300 kg/hr |
| Brand | Ravi Engineering Works |
| Automatic Grade | Semi-Automatic |
| Material | Mild Steel |
| Power Consumption | 10 HP |
| Phase | Three Phase |
| Voltage | 440 V |
| Frequency | 50 Hz |
| Power Source | Electric |
We have gained recognition as an eminent enterprise, devotedly engaged in offering a broad range of Single Screw Extruder. The offered extruder is manufactured and designed using optimum grade material and cutting-edge technology under the visionary guidance of skilled professionals. Further, it is strictly checked on different quality parameters assuring its flawlessness at user’s end. Clients can avail this extruder from us at affordable rate.
Features:
Finely finished
Durability
Abrasion resistance
Mr Singh (Owner)
Ravi Engineering Works
C-211, Sec-3 Dsidc, Bawana Indl Area
New Delhi - 110039, Delhi, India