Manufacturer of a wide range of products which include plastic scrap grinding machine, plastic scrap grinder machine, plastic waste grinder machines, pet bottle crusher and washing machine, scrap grinding machine and plastic pet bottle crusher machine.
₹ 125000 / Piece Get Latest Price
| Capacity | 150 kg/hr |
| Plastic Type | PVC |
| Usage/Application | Industrial |
| Automation Grade | Semi Automatic |
| Voltage | 220 V |
| Frequency | 50 Hz |
| Country of Origin | Made in India |
| Material | Mild Steel |
Minimum order quantity: 1 Piece
We are engaged in offering a wide range of Plastic Scrap Grinding Machine to our clients. Our range of all products is widely appreciated by our clients.
₹ 80000 / Unit Get Latest Price
| Capacity | 75-100 kg/hr |
| Plastic Type | PVC, PP, PET |
| Brand | Ravi Engineering Works |
| Material | Mild Steel |
| Phase | 3 |
| Voltage | 415-440 V |
| Frequency | 50 Hz |
| Power | 5 HP -30 HP |
We manufacture and supply a wide assortment of high quality Plastic Scrap Grinder that can be offered in custom made designs as per the specifications detailed by our clients. The machine we offer is manufactured from unmatched quality raw materials and high-end equipment by our adroit professionals in conformity with the international standards. This machine is renowned in the global markets for its optimum performance and longer functional life without much need of maintenance.
₹ 125000 / Piece Get Latest Price
| Capacity | 400 kg/hr |
| Plastic Type | HDPE |
| Usage/Application | For Scrapping |
| Automation Grade | Automatic |
| Voltage | 220 V |
| Frequency | 50 Hz |
| Country of Origin | Made in India |
| Material | Mild Steel |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 100000 / Piece Get Latest Price
| Capacity | 20 kgs/hr |
| Usage/Application | Coal |
| Material | Mild Steel |
| Automation Grade | Semi Automatic |
| Motor Type | AC Motor |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 150000 / Piece Get Latest Price
| Capacity | 200 kg/hr |
| Automation Grade | Semi Automatic |
| Plastic Type | PP |
| Material | Mild Steel |
| Usage/Application | Industrial |
| Phase | Three Phase |
| Voltage | 220 V |
| I Deal In | New Only |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 1250000 / Piece Get Latest Price
| Capacity | 120 kgs/hr |
| Usage/Application | Coal |
| Material | Mild Steel |
| Automation Grade | Automatic |
| Motor Type | AC Motor |
| Power | 10 HP |
| Warranty | 10 Years |
| I Deal In | New Only |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 150000 / Piece Get Latest Price
| Capacity | 500 kg/hr |
| Plastic Type | HDPE |
| Material | Mild Steel |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 100000 / Piece Get Latest Price
| Capacity(kg/hr) | 50 kg/hr |
| Material | ABS |
| Voltage | 220 V |
| Machine Type | Semi Automatic |
| Phase | Three Phase |
| Usage/Application | Industrial |
| Surface Finishing | Polished |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 150000 / Piece Get Latest Price
| Capacity | 30 kg/hr |
| Plastic Type | HDPE |
| Country of Origin | Made in India |
| Automation Grade | Semi Automatic |
| Material | Mild Steel |
Get Latest Price
| Capacity | 30 kg/hr |
| Automation Grade | Semi Automatic |
| Plastic Type | PVC |
| Country of Origin | Made in India |
| Material | Iron |
₹ 1100000 / Piece Get Latest Price
| Capacity | 500 kg/hr |
| Voltage | 320 V |
| Power Consumption | 12 HP |
| Machine Type | Automatic |
| Phase | Three Phase |
| Frequency | 50 Hz |
| Warranty | 2 Years |
| Country of Origin | Made in India |
Mr Singh (Owner)
Ravi Engineering Works
C-211, Sec-3 Dsidc, Bawana Indl Area
New Delhi - 110039, Delhi, India