Pioneers in the industry, we offer plastic waste crushing machine, plastic waste grinding machine, plastic recycling machine, plastic processing machinery, pet bottle flakes washing plant and pet bottle washing recycling plant from India.
₹ 125000 / Piece Get Latest Price
| Capacity(kg/hr) | 60 kg/hr |
| Material | ABS |
| Voltage | 240 V |
| Phase | Three Phase |
| Usage/Application | Industrial |
| Surface Finishing | Polihed |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 100000 / Piece Get Latest Price
| Capacity | 300 kg/hr |
| Plastic Type | PP |
| Usage/Application | Industrial |
| Material | Mild Steel |
| Voltage | 220 V |
| Type | Semi Automatic |
| Frequency | 50 Hz |
| I Deal In | New Only |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 330000 / Unit Get Latest Price
| Capacity | 120 kg/hr |
| Material | HDPE |
| Brand | Ravi Engineering Works |
| Machine Type | Semi-Automatic |
| Power Consumption | 18 HP |
| Voltage | 440 V |
| Phase | Three Phasw |
| Surface Finishing | Color Coated |
| Frequency | 50 Hz |
₹ 1000000 / Piece Get Latest Price
| Production Capacity | 150 kg/hr |
| Material | Plastic |
| Power Consumption | 15 HP |
| Automation Grade | Semi Automatic |
| I Deal In | New Only |
| Country of Origin | Made in India |
| Voltage | 440 V |
| Frequency | 50 Hz |
₹ 1200000 / Piece Get Latest Price
| Capacity | 1000 kg/hr |
| Voltage | 220 V |
| Power Consumption | 10 kW |
| Machine Type | Semi-Automatic |
| Phase | Three Phase |
| Frequency | 50 Hz |
| Warranty | 4 Years |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 120000 / Piece Get Latest Price
| Production Capacity | 250 kg/hr |
| Voltage | 340 V |
| Power Consumption | 15 HP |
| Machine Type | Automatic |
| Phase | Three Phase |
| Frequency | 50 Hz |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 1200000 / Piece Get Latest Price
| Capacity | 1500 kg/hr |
| Voltage | 340 V |
| Power Consumption | 20 HP |
| Machine Type | Automatic |
| Phase | Three Phase |
| Frequency | 50 Hz |
| Warranty | 5 Years |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 300000 / Piece Get Latest Price
| Capacity(Ton/Day) | 6 Ton |
| Machine Type | Semi Automatic |
| Power Consumption | 40 HP |
| Corrosion Resistant | yes |
| Country of Origin | Made in India |
Mr Singh (Owner)
Ravi Engineering Works
C-211, Sec-3 Dsidc, Bawana Indl Area
New Delhi - 110039, Delhi, India