Our product range includes a wide range of plastic recycling plant and plastic reprocess plant.
₹ 550000 / Unit Get Latest Price
| Capacity | 15 (ton/hr) |
| Motor Power | 5-100 HP |
| Machine Type | Semi-Automatic |
| Frequency | 50 Hz |
| Voltage | 415-440 V |
| Material | Mild Steel |
Our highly skilled industry experts are occupied in fabricating a high grade assortment of Plastic Recycling Plant that is available in various specifications to meet the application requirements of clients. This plant is manufacture with the help of topmost grade raw materials as per the market prevalent norms. The plant is immensely demanded due to its efficient performance, flawless finish and durable finish standards.
Features:
Robust construction
Easy to use
Dimensional accuracy
₹ 300000 / Unit Get Latest Price
| Capacity | 15 (ton/hr) |
| Motor Power | 5 HP -100 HP |
| Machine Type | Semi-Automatic |
| Frequency | 50 Hz |
| Voltage | 415 - 440 V |
| Body Material | Mild Steel |
| Phase | Three |
Backed with a team of adroit professionals, we are affianced in offering an ample assortment of Plastic Reprocess Plant. The offered plant is manufactured using utmost grade factor inputs and is tested by our quality controllers on defined parameters in sync with the set industry standards. Our clients can avail this plant in custom designs as per their laid specifications. Moreover, we offer this plant at market leading price to our valuable clients.
Features:
High performance
Sturdy construction
Easy to maintain
Mr Singh (Owner)
Ravi Engineering Works
C-211, Sec-3 Dsidc, Bawana Indl Area
New Delhi - 110039, Delhi, India