Manufacturer & Supplier of Plastic Granules Machine. Our product range also comprises of Agglomerator Machine, Industrial Mixer and Industrial Plants.
₹ 150000 / Piece Get Latest Price
| Capacity | 400 kg/hr |
| Plastic Type | PVC |
| Usage/Application | All type plastic grinder machine |
| Blade Size | 10-40 inch |
| Type | Automatic |
Minimum order quantity: 1 Piece
We are engaged in offering a wide range of Plastic Grinding Machine to our clients. Our range of all products is widely appreciated by our clients.
₹ 300000 / Piece Get Latest Price
| Production Capacity | 350 kg/hr |
| Material | Plastic |
| Power Consumption | 8 HP |
| Automation Grade | Semi Automatic |
| I Deal In | New Only |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 350000 / Unit Get Latest Price
| Capacity | 50-150 Kg /hr |
| Power Consumption | 5 - 100 HP |
| Usage/Application | Plastic Recycling |
| Finish | Color Coated |
| Voltage | 415-440 V |
| Machine Type | Semi-Automatic |
| Frequency | 50 Hz |
| Phase | 3 |
We are counted amongst the foremost manufacturers and suppliers of a broad range of Plastic Granules Machine. This machine is manufactured by our dexterous professionals with utmost precision by making use of excellent quality factor inputs in line with the international parameters. Due to the features like sturdy construction, accurate dimensions and user friendly interface, this machine is highly demanded in both, national and international markets.
Features:
Sturdy construction
High working speed
Long functional life
Mr Singh (Owner)
Ravi Engineering Works
C-211, Sec-3 Dsidc, Bawana Indl Area
New Delhi - 110039, Delhi, India