We are a leading Manufacturer & Supplier of Industrial Mixer such as Slow Speed Mixer and Plastic High Speed Mixer from India. The entire gamut is highly appreciated for its high performance, robust construction, technological advancements and longer service life thereby widely demanded in the market.
₹ 50000 / Unit Get Latest Price
| Voltage | 415-440 V |
| Capacity | 200-500 kg/hr |
| Brand | Ravi Engineering Works |
| Material | Mild Steel |
| Power | 5 HP -100 HP |
| Phase | 3 |
| Frequency | 50 Hz |
| Power Source | Electric |
We hold expertise to manufacture and supply a high quality range of High Speed Mixer. Designed with utmost precision using superior quality material and latest technology, this mixer is used for mixing purpose in different industries. Manufactured under the supervision of skilled technocrats, the offered mixer is extensively demanded by our clients for its robustness and durability.
Features:
Rugged construction
Low maintenance
Easy to use
₹ 55000 / Unit Get Latest Price
| Capacity | 250-600 Kg/hr |
| Brand | Ravi Engineering Works |
| Machine Type | Semi-Automatic |
| Material | Mild Steel |
| Voltage | 415-440 V |
| Frequency | 50 Hz |
| Power Source | Electric |
| Power Consumption | 5 HP -100 HP |
With the aid of our sophisticated manufacturing unit, we are able to offer a wide range of Plastic High Speed Mixer that is extensively used in various industries. The mixer is valued for its durability, reliable functionality and rigid construction and is available in various specifications as per the requirements of our clients. It is precision engineered using premium grade components and other basic materials as per the international norms.
Features:
Mr Singh (Owner)
Ravi Engineering Works
C-211, Sec-3 Dsidc, Bawana Indl Area
New Delhi - 110039, Delhi, India